Το 2012 το Ησυχαστήριο «Παναγία της Ελπίδας» εντάχθηκε μέσα στο πρόγραμμα κοινωνικής πρόνοιας του Ιδρύματος "Σταύρος Νιάρχος" και επιχορηγήθηκε με δωρεά για την δημιουργία και λειτουργία μονάδας φυσιοθεραπείας η οποία ολοκληρώθηκε το 2013.Επίσης η δωρεά αφορούσε την κάλυψη λειτουργικών εξόδων, συμπεριλαμβανομένων μισθών, ιατρικού και κουζινικού εξοπλισμού, και την εγκατάσταση μονάδων κλιματισμού.
![](https://scontent.fath4-1.fna.fbcdn.net/t31.0-8/12186411_118463041846915_7174611967814117294_o.jpg)
![](https://scontent.fath4-1.fna.fbcdn.net/t31.0-8/11058089_118463025180250_6190430895015232617_o.jpg)
![](https://scontent.fath4-1.fna.fbcdn.net/t31.0-8/12010585_118463028513583_6714175111693301743_o.jpg)
![](https://scontent.fath4-1.fna.fbcdn.net/t31.0-8/s960x960/12045398_118463185180234_2664383392583820033_o.jpg)
![](https://scontent.fath4-1.fna.fbcdn.net/t31.0-8/s960x960/887460_118463315180221_6690720661667549230_o.jpg)